Kulig w saniach w Zakopane z pochodniami i ogniskiem
Kulig Zakopane
Cudowne chwile spędzone w pięknych krajobrazach zimowej aury, gwarantuje kulig Zakopane. To wspaniała atrakcja oparta na wielowiekowej tradycji, która pozwala rozkoszować się wspaniałymi krajobrazami i rześkim, zimowym, górskim powietrzem.
Kulig Zakopane – tradycja warta kultywowania
Wiele osób wynajmujących kwatery Murzasichle lub inne Murzasichle noclegi, decyduje się na udział w atrakcji, jaką są kuligi w Murzasichlu. Tego rodzaju imprezy są również organizowane w pobliżu miejsc takich, jak noclegi Kościelisko. Niewielu turystów jednak wie, że kulig w saniach Zakopane ma kilkusetletnią tradycję. Kuligi organizowano już u schyłku XV wieku z okazji końca okresu, który współcześnie nazywamy karnawałem. Uczestnicy zabawy zajmowali miejsce w saniach, ciągniętych przez jeden lub więcej zaprzęgów konnych i udawali się na wyprawę zaśnieżonymi ścieżkami. Takiej podróży przewodził wodzirej. W jej trakcie śpiewano pieśni i opowiadano historie ludowe. Nocny kulig z ogniskiem i pochodniami w Zakopanem oraz we wszystkich innych, górskich miejscowościach, służył często pojednaniu zwaśnionych rodów, gdyż kończył się wspólną ucztą. W okresie zaborów podtrzymywano tradycję organizowania kuligów ze względu na ich regionalny charakter, co służyło podkreślaniu patriotyzmu. Wszyscy z pewnością pamiętają, że jedną z form rozrywki w Soplicowie („Pan Tadeusz” A. Mickiewicza) był kulig. Ta głęboka tradycja, jaką jest kulig Murzasichle lub w innych regionach, nie kończyła się oczywiście na samej przejażdżce saniami. Jak już zostało wspomniane, taka wyprawa uwieńczona była wspaniałą ucztą. Nierzadko rozpalano również wielkie ogniska, które, nie tylko ogrzewały zmarzniętych uczestników kuligu, ale także nadawały tej nocy wyjątkowego charakteru. Często odbywały się również tradycyjne tańce, takie jak mazur, krakowiak czy polonez.
Współczesne kuligi w Zakopanem i okolicach
Współcześnie również odbywają się kuligi i trzeba przyznać, że ich organizacja jest iście tradycyjna. Oczywiście nie trzeba znajdować się bezpośrednio w Zakopanem, aby wziąć w nich udział. Regularnie organizowany jest np. kulig Poronin. Łatwo tam dotrzeć i z Zakopanego, i z miejsc, takich jak noclegi Bukowina Tatrzańska czy noclegi Białka Tatrzańska. Jeżeli pragniesz uczestniczyć w pełnym kuligu, nie tylko w samej przejażdżce saniami, nie musisz koniecznie decydować się na Murzasichle kulig z ogniskiem. Wspaniały zaprzęg konny, zjawiskowe pochodnie w dłoniach oraz cudowne ognisko i góralska uczta na koniec, to elementy, które oferują bardzo liczne kuligi w Zakopanem i okolicach. Kulig Murzasichle warto odbyć dla samych pięknych widoków, lecz można także zdecydować się na tego rodzaju wyprawę w Dolinie Chochołowskiej, na Gubałówce czy w Dolinie Kościelskiej. Uczestnikom kuligu zazwyczaj przygrywa regionalna kapela góralska. Połączenie góralskiej muzyki, trzaskającego mrozu, pięknych krajobrazów, pochodni, ogniska i sycącej uczty, sprawia, że kulig w saniach Zakopane stanowi cudowne doświadczenie, do którego wraca się wspomnieniami przez całe życie. Niezwykłą rozrywkę stanowią również tańce i opowieści przy ognisku. Wspólne biesiadowanie zawsze napawa wszystkich uczestników kuligu nieopisaną radością i spokojem. Niestety nie każdy ma okazję uczestniczyć w atrakcji, jaką są zimowe kuligi w saniach Zakopane. Specjalnie dla osób, które przybywają w góry także w pozostałe pory roku, organizowane są kuligi całoroczne. Odbywają się one na tych samych zasadach i w oparciu o analogiczne tradycje, choć w nieco innych okolicznościach pogodowych.
Kulig z ogniskiem i pochodniami w Zakopanem lub okolicach, to wręcz tradycja, którą należy spełnić będąc w górach. Płynąca z niej radość, zapierające dech w piersi widoki oraz wspaniała atmosfera, wynikająca z obcowania z naturą i kultywowania regionalnych zwyczajów, dają ogromną satysfakcję. Uczestnictwo w kuligu z pewnością będzie jednym z Twoich najlepszych wspomnień.