Jak zachować się w czasie burzy w górach?
Planując piesze, górskie wędrówki, warto przygotować się na każdą możliwą okoliczność. Jedną z sytuacji, którą ciężko przewidzieć, wybierając się w góry, jest burza. Burze w górach przychodzą nagle, a ich przebieg jest często znacznie bardziej gwałtowny niż w miastach i na terenach nizinnych.
Pogoda w górach jest niezwykle dynamiczna. Planując wędrówkę, koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody. Trasę wędrówki należy dostosować do warunków pogodowych, tak by w razie deszczu, czy burzy znajdować się blisko schroniska. Na stronach GOPR i TOPR, zamieszczane są informacje o ewentualnych zagrożeniach pogodowych oraz lawinach. Nawet, jeśli prognozy są dobre, w plecaku wędrowca, obowiązkowym wyposażeniem powinien być płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa. Przed startem należy również naładować baterie w telefonie i zabezpieczyć go wodoszczelnym pokrowcem. Warto zapisać w telefonie numery do służb ratunkowych, aby w razie potrzeby móc szybko wezwać pomoc.
Co robić, gdy burza złapie Cię na szlaku?
Załamania pogody najczęściej zdarzają się popołudniami, dlatego w góry należy zawsze wyruszać wczesnym rankiem. Jeśli mimo wszystko burza rozpęta się w połowie wspinaczki, nie można tracić głowy. Kilka prostych zasad pomoże bezpiecznie wrócić do domu. Podczas załamania pogody, należy unikać przebywania na grani oraz w eksponowanych miejscach. W miarę możliwości, z zachowaniem ostrożności, należy szybko zejść z grani, w niższe partie gór, gdzie będzie znacznie bezpieczniej. Decydując się na przeczekanie burzy, należy zachować odległość od skał, które w jej trakcie mogą się osuwać. Schodząc z najwyższych partii gór, należy unikać metalowych elementów – przewodzą wyładowania atmosferyczne. Część szlaków zabezpieczona jest łańcuchami, które niestety podczas burzy stanowią śmiertelne zagrożenie, zwiększając ryzyko porażenia piorunem. Niebezpiecznym pomysłem jest szukanie schronienia pod samotnymi drzewami oraz w pobliżu cieków wodnych.
Burze w górach zawsze niosą za sobą duże ryzyko. Zachowując jednak racjonalne myślenie i odpowiedzialnie przygotowując się do wędrówki, można zminimalizować niebezpieczeństwo.