Jak rozpoznać zagrożenie lawinowe w górach?
Wyjazd w góry zawsze kojarzy się z pięknymi widokami i długimi wędrówkami, a dla amatorów sportów zimowych to również moc wrażeń i atrakcji. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. Koniecznie trzeba wiedzieć, jak rozpoznać zagrożenie lawinowe w górach.
Stopnie zagrożenia lawinowego
Oczywiście pierwszą kwestią, którą koniecznie należy sprawdzić przed wyruszeniem w góry jest bieżący stopień zagrożenia lawinowego. Warto korzystać z aplikacji, które przesyłają alerty na ten temat, aktualizując je nawet już w trakcie wycieczki. Oficjalnie obowiązuje pięć stopni zagrożenia lawinowego. Stopień 1. oznacza małe zagrożenie, czyli takie, przy którym należy zachować zwyczajową czujność. Drugi stopień to zagrożenie umiarkowane, podczas którego warto unikać miejsc o nachyleniu 40° i więcej. Kolejny – trzeci – stopień zagrożenia lawinowego oznacza „znaczne zagrożenie”. Wówczas powinno się unikać stoków z nachyleniem 35° i więcej. Przy czwartym stopniu zagrożenia („duże”) zasada ta dotyczy stoków od 30° i więcej. Ostatni, piąty stopień oznacza bardzo duże zagrożenie lawinowe. W takiej sytuacji panuje absolutny zakaz wypraw w góry. Pamiętajcie, że decydując się na wycieczkę w takim momencie, ryzykujecie nie tylko swoje życie, ale również wszystkich uczestników ewentualnej akcji ratunkowej.
Jak na bieżąco rozpoznawać zagrożenie lawinowe?
Sytuacje, w których stopień zagrożenia lawinowego był niewielki, a i tak doszło do nieszczęścia, wcale nie należą do rzadkości. Na co należy zwracać uwagę wędrując po górach? Pierwszą kwestią jest ilość świeżego śniegu. Jeżeli jest ona bardzo duża lub też spora ilość śniegu zakryła starą pokrywę śnieżną, istnieje ryzyko wystąpienia lawiny. Bardzo ważnym czynnikiem jest także siła wiatru i sprawdzenie czy śnieg jest przewiany. Wiele osób nie zwraca uwagi na osuwiska lub ich ślady. Jeśli nie tylko nie widać osuwisk, ale również żadnych innych działań, należy dokładnie rozejrzeć się i przeanalizować sytuację. Być może to właśnie wy jako pierwsi wyruszacie tym szlakiem i możecie spowodować lawinę. Kolejną ważną kwestią jest to, czy śnieg jest mokry. W tej sytuacji pomaga analiza pogody – ważne jest czy w ostatnim czasie od opadów śniegu temperatura znacząco wzrosła? Stawiając kroki na śniegu należy zwrócić uwagę na dźwięki, które do Ciebie dochodzą. Jeżeli słyszycie dudnienie lub odgłos pękającego śniegu, może to oznaczać zagrożenie.
Te proste czynności mogą pomóc wam w bezpiecznym opuszczeniu zagrożonych miejsc i nie narażaniu siebie i innych turystów na ryzyko przysypania lawiną.
Polecamy Kościelisko noclegi lub kwatery Bukowina Tatrzańska.